“Απάντησε” με 30άρα

Σε πάρτι μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Μακάμπι ο Ολυμπιακός. Με τους Πειραιώτες να  επικρατούν με 94-64  των Ισραηλινών με τέσσερις παίκτες(Σπανούλης,Μακ λιν,Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 26 ασίστ έναντι 11 ασίστ,ενώ είχαν 48 ριμπάουντ έναντι  33 των Ισραηλινών.Ανησυχία για τον Μακ Λιν που αποχώρησε με ενοχλήσεις στη μέση από την πρώτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Σπανούλη ,Μάντζαρη,Παπανικολάου ,Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, σε ένα ματς που είχε γρήγορο ρυθμό ,αλλά τους Πειραιώτες να έχουν προβλήματα στην άμυνα, καθώς από τη μία πλευρά ο Παραχούλσκι κοντά στο καλάθι και ο Κέιν με τα μπασίματα του «έσπαγε» την άμυνα των Πειραιωτών. Πάντως ο έν λόγω χρεώθηκε με δύο φάουλ γρήγορα και βγήκε για να μπει ο Κόουλ που με το καλημέρα το …μπουμπούνισε» για το 12-13.
Η είσοδος του Μακ Λιν στο παιχνίδι έδωσε τεράστια ενέργεια στον Ολυμπιακό σε όλες τις γραμμές.
Ο Αμερικανός είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ πριν τραυματιστεί και πάει στα αποδυτήρια πιάνοντας τη μέση του στο ξεκίνημα της β περιόδου.
Νωρίτερα, όμως, είχε καταφέρει να κάνει τη δουλειά με τον Ολυμπιακό να φτάνει τη διαφορά στο +8 (24-16).
Ακόμα και χωρίς τον Μακ λιν και με τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί ,η διαφορά έφτασε στο +12(28-16), αλλά οι Ισραηλινοί με τον Τζάκσον στην περιφέρεια(11 πόντοι) και τον Τάιους στο καλάθι(8 πόντοι) ισορρόπησαν το ματς μειώνοντας στους 6 (30-24), με τους «Ερυθρόλευκους» να έχουν θέμα στο κομμάτι δημιουργίας αλλά και σκοράρισμα κάτι που κράτησε λίγο.

Με τον Ολυμπιακό να έχει 15 ασίστ και 1/11 τρίποντα αλλά να βρίσκει καλάθια από Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου, αλλά να έχει θέμα με την άμυνα πάνω στον Τζάκσον , το παιχνίδι είχε πάει σε ψηλό σκορ(40-34), ωστόσο ένα ξέσπασμα των Πειραιωτών με καλές άμυνες και δημιουργία αλλά και σκορ από Παπανικολάου και Σπανούλη έφερε και πάλι το +11 (44-33) που έφτασε και δύο φορές στο +13, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο 53-40 ,με έμμεσο τρίποντο του Παπαπέτρου.
Οι Πειραιώτες έπαιζαν εξαιρετική άμυνα μπλοκάροντας τους διαδρόμους για το καλάθι του και τους Ισραηλινούς να είναι ιδιαίτερα άστοχοι, και με αυτόν τον τρόπο ήλεγχαν το παιχνίδι φτάνοντας τη διαφορά στο +20(66-46), με καλάθι του Τόμπσον και την 3η περίοδο να λήγει στο 70-51.
Ρόμπερτς και Μπόγρης, που αποθεώθηκε, λες και έβαλε γκολ, όταν σκόραρε το πρώτο του καλάθι έφεραν τη διαφορά στο +23 με το παιχνίδι να έ986-56χει πάρει τον δρόμο του και η 4η περίοδος να είναι απλά μία τυπική διαδικασία.

Ένα τρίποντο του Γουίλτζερ έφερε τη διαφορά στο+30 σύν δύο καλάθια από Ρόμπερτς και Μπόγρη εκτόξευσαν τη διαφορά στο +34(90-56) 3 λεπτά πριν το τέλος, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 94-64.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12, Παπαπέτρου 11 (2/3 τρίποντα), Σπανούλης 13 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 12 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 3, Πρίντεζης 6 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 5 (7 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 6 (2), Τόμπσον 7 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μασούρ 1, Ρολ 6, Κέιν 7 ( 6 ριμπάουντ), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 4, Κοέν 2, Σέγκεβ 1, Κόουλ 7 (1) , Παρακχούσκι 4, Ζοσμάν, Τζάκσον 13 (2).