ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ανώδυνη ήττα για Ολυμπιακό

Στην πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Handball Premier  υποχρεώθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» χάνοντας στη Βέροια με 27-26 από τον τοπικό Φίλιππο.

Την παρθενική φετινή του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στη Βέροια με 27-26 από τον φιλόδοξο Φίλιππο,  ωστόσο αυτό το αποτέλεσμα ουσιαστικά δεν έχει τον παραμικρό αντίκτυπο για το συγκρότημα του Γιώργου Ζαραβίνα, το οποίο συνεχίζει να είναι στην κορυφή.

Μάλιστα, ο Θρύλος απέχει μόλις δύο βαθμούς από το κόψει πρώτος το νήμα στην κανονική περίοδο και να πάρει το πολυπόθητο πλεονέκτημα έδρας ενόψει των επερχόμενων πλέι – οφ

Οι Πειραιώτες παραμένουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 17 νίκες στο πρωτάθλημα, δυο πλέον αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας της σεζόν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στην αναμέτρηση του διεξήχθη στο ΔΑΚ Βικέλας το αποτέλεσμα κρίθηκε στο γκολ, στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ολυμπιακός και Φίλιππος Βέροιας ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης (5-5). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5 για να μειώσει ο Κανδύλας σε 8-7 στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα της Βέροιας διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το ημίχρονο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 15-12. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Παπαδιονυσίου. Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 4-0 χάρη στα γκολ των Κωστακίδη (δυο), Πετρίσεβιτς και Τζηρά κάνοντας το 20-17, 20-21. Δυο ακόμα γκολ από τους Αλβανό και Τζηρά ανέβασαν τη διαφορά στα δυο γκολ για τους Πειραιώτες και το 23-20 στο 47:25. 3:30 πριν τη λήξη του αγώνα οι δυο ομάδες ήρθαν ξανά στα ίσα (25-25). Ο Φίλιππος Βέροιας σκόραρε με τους Αποστολίδη και Χαραλαμπίδη για το 27-25 ενώ την επίθεση του Ολυμπιακού και το σουτ του Σανίκη σταμάτησε ο τερματοφύλακας της Βέροιας. Ο Κωστακίδης διαμόρφωσε το τελικό 27-26 στο 59:45, αποτέλεσμα που σταμάτησε το αήττητο του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα.

«ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.»-ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 27-26

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-7, 10-8, 13-10, 15-12 (ημ.), 19-14, 20-17, 20-20, 21-24, 24-24, 27-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής, Ελευθεριάδης, Τζίμποολας, Χαραλαμπίδης 5, Σεϊρεκίδη; 7, Φιλόσογλου, Θ. Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 2, Σιαματάς 4, Καλλιαρίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 7, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 3, Σανίκης 4, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Χάλαρης.