Αδερφική νίκη

olyzvezdaΕύκολο βράδυ πέρασε ο Ολυμπιακός που επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 73-65 ,πετυχαίνοντας την 9η νίκη του στην Ευρωλίγκα. Λοτζέσκι με 18 ,Γκρίν με 15 και Μιλουτίνοφ με 11 πόντους, οι κορυφαίοι .

Το παιχνίδι είχε ένα ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό με τον Ολυμπιακό να προηγείται 4-2 ,με Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ, ,ωστόσο οι Σέρβοι βρήκαν τρόπο και με τους Τζένκινς και Γιόβιτς ως κινητήριους άξονες προηγήθηκαν με 4-7.

Απο κει και πέρα, όμως με τον Πρωταθλητή Ελλάδας να ελέγχει τα ριμπάουντ κυριαρχώντας με τον Μιλουτίνοφ και τον Αγραβάνη να σκοράρει 7 πόντους ,, τον Γκρίν να βάζει 5 πόντους σε 1 λεπτό αλλά και την άμυνα να σφίγγει, η πρώτη περίοδος έληξε με 22-18.

Στην δεύτερη περίοδο ,πέρα από την άμυνα, έλαμψε το άστρο του Λοτζέσκι. Ο Βελγοαμερικανός με 3 στα 3 τρίποντα η διαφορά πήγε στο +11 (33-22) με τη διαφορά να συντηρείται, έως και το τέλος του ημιχρόνου από 8 έως 11 πόντους με τον Αγραβάνη ,ύστερα από ασίστ του Σπανούλη να καταγράφει το τελευταίο καλάθι.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και τη διαφορά να φτάνει στο +17 με τον Μιλουτίνοφ για το 55-38!

Ο Αστέρας προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά ,αλλά όταν γινόταν αυτό, οι Πρωταθλητές κατάφερναν να φέρνουν και πάλι το σκορ πάνω από τυς 10 πόντους, με κύριους εκφραστές των επιθέσεων τους Λοτζέσκι και Γκριν.

Το παιχνίδι κύλησε σε ήρεμους τόνους με τη διαφορά να πέφτει προς το τέλος του ματς στους πόντους για το τελικό 73-65.

Ολυμπιακός: Γκριν 15,Μπίρτς 1 ,Γιανγκ 2,Τολιόπουλος,Παπαπέτρου 5, ,Σπανούλης 5,Αγραβάνης 9 ,Μιλουτίνοφ, 11 Παπανικολάου 5 ,Μάντζαρης 3, Αθηναίου 2.

Ερυθρός Αστέρας:Γουόλτερς 4,Ντάνγκουμπιτς 4,Μίτροβιτς 2 ,Λάζιτς 1, Ντόμπριτς,Σιμόνοβιτς 4 ,Ρακίτσεβιτς 5, Τζένκινς 12 ,Γκούντουριτς,Γιόβιτς 16,Κούζμιτς 13,Μπιέλιτσα 4