ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟ

Ήττα από την Γιουγκ για τον Ολυμπιακό

Συνεχίζει στην κορυφή του πρώτου ομίλου του Champions League ο Ολυμπιακός παρά την ήττα στο Ντουμπρόβνικ με 10-8.

Στην πρώτη της φετινή ήττα στη φάση των ομίλων του Champions League υποχρεώθηκε η ομάδα πόλο του Ολυμπιακού από τη φιναλίστ της διοργάνωσης, Γιούγκ, μέσα στην Κροατία, με 10-8.

Παρά το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρώτου ομίλου της διοργάνωσης μόνη πρώτη και σε απόσταση τριών βαθμών από τη δεύτερη Μπρέσια. Οι Πειραιώτες, που πλήρωσαν το κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι, στο 8-4 αντέδρασαν, επέστρεψαν στο παιχνίδι και ενάμισι λεπτό πριν την λήξη του αγώνα ήταν σε απόσταση ενός γκολ και θα μπορούσαν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από το Ντουμπρόβνικ, ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Με τα δοκάρια να είναι οι «πρωταγωνιστές» στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τον Μπούσλιε. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν στα γρήγορα γκολ της Γιουγκ με τον Ομπράντοβιτς να φεύγει στην κόντρα για το 2-2. Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 4-2 ενώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω για το 4-3. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην άμυνα και το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 6-3.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε για τον Ολυμπιακό με ένα άπιαστο σουτ από την περιφέρεια από τον Γιάννη Φουντούλη, μειώνοντας σε 6-4. Ο Έλληνας περιφερειακός και ο Στέλιος Αργυρόπουλος σκόραραν δυο τέρματα στο τελευταίο λεπτό για να κλείσει το τρίτο οκτάλεπτο με 8-6. Στο 5:30 της τελευταίας περιόδου, διευρύνοντας το σερί τους σε 3-0, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε απόσταση αναπνοής με τον Μυλωνάκη (8-7). Ο Γιόζιπ Πάβιτς εντυπωσιακός για ακόμα ένα παιχνίδι κράτησε ανέπαφη την εστία του για οκτώ αγωνιστικά λεπτά. Οι Κροάτες διαμόρφωσαν το 9-7 για να αντιδράσει αμέσως ο Ολυμπιακός και να μειώσει εκ νέου στο γκολ με τον Μπούσλιε. Η ολική ανατροπή δεν ήρθε και ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 10-8 σε μια από τις πιο δυνατές έδρες στην Ευρώπη απέναντι στην ισχυρή Γιούγκ.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-1, 2-3, 2-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μπούσλιε (04:48), 1-1 Γκαρσία (4:29), 2-1 Παβλίσεβιτς (03:24), 2-2 Ομπράντοβιτς (01:18), 3-2 Φάτοβιτς (01:02), 4-2 Γκαρσία (00:07).

2ο οκτάλεπτο: 4-3 Δερβίσης (07:14), 5-3 Τζόκοβιτς (05:30), 6-3 Τζόκοβιτς (04:27).

3ο οκτάλεπτο: 6-4 Φουντούλης (06:59), 7-4 Φάτοβιτς (04:51), 8-4 Τζόκοβιτς (03:50), 8-5 Φουντούλης (01:12), 8-6 Αργυρόπουλος (00:09)

4ο οκτάλεπτο: 8-7 Μυλωνάκης (05:30), 9-7 Ράσοβιτς (03:16), 9-8 Μπούσλις (02:36), 10-8 Λοζίνα (01:40).

Γιούγκ (Κόμπεσκακ): Μπίζατς, Μάκαν, Φάτοβιτς 2, Λόνκαρ, Τζόκοβιτς 3, Γκαρσία 2, Ιβάνκοβιτς, Ράσοβιτς 1, Ρενζούτο, Παβλίσεβιτς 1, Μπένιτς, Λοζίνα 1, Τζάρακ.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 2, Νικολαϊδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Μουρίκης, Γούνας, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος