ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Άνετη πρόκριση στον τελικό για τις «χρυσές» κοριτσάρες!

Την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος της Volleyleague εξασφάλισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε για δεύτερη φορά με 3-0 σετ των Μακεδόνων στο Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκες» που αγωνίστηκαν ως τυπικά φιλοξενούμενες στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών έκαμψαν την αντίσταση της ομάδας της Θεσσαλονίκης και πλέον στρέφουν την προσοχή της στους τελικούς με τον Άρη όπου θέλουν τρεις νίκες για να κατακτήσουν το 6ο διαδοχικό πρωτάθλημα.

Tην Πέμπτη στο Ρέντη ο πρώτος τελικός με Άρη

Η πρώτη αναμέτρηση με τον Άρη θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Πέμπτη (19/4) στις 18:00 στο Ρέντη, την Κυριακή (22/4) οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν στη Θεσσαλονίκη και ο 3ος τελικός είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα (30/4) στις 19:00 στο Ρέντη.

Ξεκίνησε δυνατά!

Από κει και πέρα στη σημερινή αναμέτρηση με τους Μακεδόνες ο Θρύλος έφτασε εύκολα και γρήγορα στην τελική επικράτηση. Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν αρκετά καλά και με το γρήγορο επιμέρους 5-1 που προήλθε μετά από άσσο της Λαμπρούση, οδήγησαν τον τεχνικό των Μακεδόνων να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Με πρώτο χρόνο της Γιώτα οι «ερυθρόλευκες» πήγαν με +5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (3-8) και στην εξέλιξη του σετ διατήρησαν τον έλεγχο αυξάνοντας το προβάδισμα. Μετά από μπλοκ της Νιεμέρ ο Ολυμπιακός πήγε με 16-9 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και πήρε το πρώτο σετ με 25-19 ύστερα από προσπάθεια της Νιεμέρ πάνω στο φιλέ.

Σε 20 λεπτά το 2-0!

Ανάλογη ήταν η εκκίνηση του Θρύλου και στο 2ο σετ, στο πρώτο μέρος του οποίου διαγράφηκε ένα 6-0 σερί με τη Στέφανι Νιεμέρ στο σερβίς χάρη από το οποίο προήλθε το 3-11. Στη συνέχεια οι Μακεδόνες μείωσαν σε 7-11 με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Μετά από εντυπωσιακή άμυνα της Ειρήνης Κοκκινάκη η Στέλλα Χριστοδούλου διαμόρφωσε το 9-16 με το οποίο πήγε μπροστά ο Θρύλος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη με δυο διαδοχικούς άσσους έγραψε το 12-23 και οι «ερυθρόλευκες» πήραν μέσα σε 20 λεπτά και το δεύτερο σετ με 25-12.

Από 24-20, 24-26 και πέρασε στους τελικούς!

Το 3ο σετ στο ξεκίνημά του ήταν το πιο ισορροπημένο σε σχέση με τα δυο προηγούμενα και το μοναδικό στο οποίο ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα με 5-4. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα με τους Μακεδόνες ωστόσο να παραμένουν κοντά στο σκορ μέχρι το 17-18, να ισοφαρίζουν μετά από ώρα σε 18-18 και να προηγούνται με 19-18. Η Χίπε ισοφάρισε με κερδισμένο μπλοκ άουτ σε 19-19 αλλά ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με -3 στο 23-19. Το 3-0 σερί των Μακεδόνων σταμάτησε μετά από επίθεση της Χίπε με την οποία μείωσε ο Ολυμπιακός σε 22-20 αλλά από επίθεση άουτ της Πολ προήλθε το 23-20 και μετά από άσσο το 24-20. Η Λαμπρούση μείωσε σε 24-21, η Χίπε σε 24-22 και ξανά η Λαμπούση πέτυχε το 24-23. Μετά από άστοχη επίθεση των Μακεδόνων ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24 και με άσσο της Πολ (που παρέμενε στο σερβίς) προηγήθηκε με 25-24. Η Στέλλα Χριστοδούλου πάνω στο φιλέ ολοκλήρωσε στο 6-0 το «ερυθρόλευκο» σερί μετατρέποντας το 24-20 σε 24-26, χάρη στο οποίο επικράτησε ο Ολυμπιακός και σφράγισε το εισιτήριο για τους τελικούς.

Τα σετ: 0-3 σε 1.09 19-25 (23’), 12-25 (20’), 24-26 (26’)