Άνετα τον Κολοσσό

Με εξάρσεις ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εύκολα της ομάδας της Ρόδου με 83-72 για την 19η αγωνιστική της Basket League και απέκτησε ψυχολογία ενόψει ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Την νικηφόρα του πορεία στην Basket League συνέχισε ο Ολυμπιακός επικρατώντας πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι μαρτυρά το τελικό 83-72 του μαχητικού Κολοσσού.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τους τραυματίες Κιμ Τιλί, Κώστα Παπανικολάου ακι τον κλινήρη Βαγγέλη Μάντζαρη ] έχοντας σε πολύ καλή ημέρα του Ιωάννη Παπαπέτρου (16 πόντοι), Γιάνις Στρέλνιεκς (12 πόντοι), Βασίλη Σπανούλη (11 πόντοι) και Νίκολα Μιλουτόινοφ (10 πόντοι) δεν αντιμετωπίσαμν προβλήματα από το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη κι ανέκτησαν την ψυχολογία τους ενόψει της καθοριστικής συνέχειας που τους περιμένει

Παράλληλα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Βασίλη Τολιόπουλο, Νίκο Αρσενόουλο, αλλαά και τον Γιώργο Μπόγρη

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο ματς στοχεύοντας στη ρακέτα του Κολοσσού με τους Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ και μετά το 4-4 των «θαλασσί» απλά πάτησε το γκάζι. Με τους Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ να ηγούνται στο σκοράρισμα και τον Βασίλη Σπανούλη να καθοδηγεί μαεστρικά την ομάδα, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 16-4 στπ 6’ με γκολ- φάουλ του Γιώργου Πρίντεζη, για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-10.

Ο Παπαπέτρου ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο με 6 πόντους, έκανε μπόλικη δουλειά ενώ ο Μπράουν και ο Μακλίν με βολές έκαναν το 30-19, ωστόσο η ολιγωρία και πάλι μέσα στη ρακέτα έδωσε τη δυνατότητα στον Κολοσσό να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων. Ο Μπράουν με ντράιβ όμως και ο Στρέλνιεκς από τα 6.75 μ. ανέβασαν και πάλι σε 35-21 το σκορ, ο Ουέαρ έδωσε ένα τρίποντο στον Κολοσσό, ωστόσο η απάντηση του Ρόμπερτς ήταν άμεση για να κλείσει το 2ο δεκάλεπτο με 42-27.

Στο τρότ δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός … πάτησε το γκάζι! Με τους Σπανούλη, Ρόμπερτς, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ έπαιξε ωραίο μπάσκετ χαρίζοντας στιγμές μαγείας στοςυ 1.500 φοπαδούς του

Ο Παπαπέτρου συνέχισε να βρίσκει σταθερά τον στόχο στο αντίπαλο καλάθι, παίζοντας ταυτόχρονα εξαιρειτκή άμυνα στα αντίπαλα φόργουορντ, τον Σπανούλη στον γνώριμο ρόλο του. Με γκολ φάουλ έκανε το 49-31 και λίγο αργότερα ο Μιλουτίνοφ σε συνεργασία με τον αρχηγό ανέβασε σε 56-33. Ο Πρίντεζης πήρε πάνω του απανωτές προσπάθειες (60-35) ενώ οι Παπαπέτρου και Στρέλνιεκς «πυροβολούσαν» ανελεητα έξω από τα 6/.75 φέρνοτνας τον Ολυμπιακό στο 66-57

Μάλιστα, η διαφορά για τον Ολυμπιακό έφτασε στο +31 (68-37) στο 28 με εκπληκτικό κάρφωμα του Νίκολα Μιλουτίνοφ, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 68-43 χάρη σε τέσσερις πόντους του Χάρις κι ένα δίποντο του Σταμάτη

Οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν κάπου λογικό και ο Κολοσσός μείωσε σε 75-53 το σκορ. Ο Στρέλνιεκς έκανε το 78-53 με τρίποντο ωστόσο από κει και πέρα οι «ερυθρόλευκοι», έχασαν ένα σωρό μπάλες, έκαναν λάθη και έχασαν επιθέσεις δίνοντας τη δυνατότητα στον Κολοσσό να βγει στο τρανζίσιον αλλά και να εκμεταλλευτεί τη χαλαρή άμυνα των «ερυθρόλευκων» με αποτέλεσμα να μειώσει αρκετά τη διαφορά και να κλείσει το ματς με 83-72.

Τα Δεκάλεπτα: 20-10, 42-27, 68-43, 83-72.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 16 (2), Σπανούλης 11, Μιλουτίνοφ 10, Πρίντεζης 9, Ρόμπερτς 8 (2), ΜακΛίν 4, Μπράουν 4, Τολιόπουλος 4, Στρέλνιεκς 12 (4), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 5.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Χάρις 5 (1), Σχίζας 6, Ράιτ 6, Ουέαρ 7 (1), Τζόουνς 10, Γεωργαλλής, Μπιλλής 3 (1), Σταμάτης, Μπρέι 18 (1), Παπαδάκης 3 (1), Τσαλμπούρης.