ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Φουλάρει» ολοταχώς για τον τίτλο!

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός υπέταξε με 3-1 τον ΠΑΟΚ  στο «Μελίνα Μερκούρη» βγάζοντας καρδιά και εικόνα πρωταθλητή και πετυχε το «15Χ15», «καθαρίζοντας» την πρωτιά της κανονικής περιόδου

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετατρέπει πλέον την υπόθεση – τίτλος η φοβερή και τρομερή ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού!

Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας εξαιρετικά θριάμβευσαν εμ 3-1 του ΠΑΟΚ στο ντέμπι της 15ης αγωνιστικής της της Volleyleague. Σκορ με το οποίο είχαν επιβληθεί και στην Πυλαία στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου διευρύνοντας το απόλυτο. Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν με 3-1 σετ (25-13, 24-26, 25-20, 25-18) των Θεσσαλονικέων στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» αύξησαν τη μεταξύ τους διαφορά στους 10 βαθμούς και έκαναν ένα ακόμα βήμα για την εξασφάλιση της 1ης θέσης στην κανονική διάρκεια της σεζόν που ισοδυναμεί με το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ που θα κρίνουν τον τίτλο του πρωταθλητή. Κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και πανηγύρισε την 15η νίκη σε ισάριθμα ματς στη Volleyleague, χωρίς να έχει καμία απώλεια βαθμών. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ο Μίκο Οϊβάνεν με 16 πόντους (12/18 επ.), ακολούθησαν με 14 οι Αλεξίεφ (12/15 επ.) και Ραουβέρντικ (12/20 επ.) ενώ με διψήφιο αριθμό σημείωσε και ο Πετρέας με 11 (6/6 επ.). Η προσοχή του Θρύλου στρέφεται πλέον στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «8» του Challenge Cup με τη Μενέν την ερχόμενη Τετάρτη (14/2) στο Βέλγιο.

Καταιγιστικός στο 1ο σετ!

Ο Θρύλος ήταν καταιγιστικός στο πρώτο σετ, απέκτησε από το ξεκίνημα τον έλεγχο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν γρήγορα με 4-1, αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να ζητήσει τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια, αντίθετα ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και απέκτησε μεγάλες διαφορές (11-3, 14-5) πηγαίνοντας με 16-7 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ραουβέρντικ. Με μπλοκ του Αλεξίεφ η διαφορά έπιασε διψήφια τιμή στη συνέχεια για το 18-8, με τους Πειραιώτες να προηγούνται μέχρι και με +12 (21-9) για να πάρουν με ευκολία και 25-13 το πρώτο σετ, ύστερα από επίθεση του Ραουβέρντικ.

Κρίθηκε στις λεπτομέρειες το δεύτερο σετ

Πιο κλειστό και ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του και τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα μέχρι το 21-20 που προήλθε από μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με μπλοκ άουτ του Σαφράνοβιτς και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά μετά από ώρα με 22-23 με τον Ουσίκοφ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με μπλοκ του Μπέμε στον Τακουρίδη και πέρασε ξανά μπροστά με 24-23 μετά από επίθεση άουτ του Κουμεντάκη. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν με σετ με 24-26 με μπλοκ του Πελεκούδα στον Μπέμε και ισοφάρισαν σε 1-1.

Ανέκτησε το προβάδισμα!

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με +5 (9-4, 10-5), με τους φιλοιξενούμενους να μειώνουν σε 10-8. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ. Με τον ίδιο τρόπο μετά από επίθεση του Οϊβάνεν προήλθε το

19-16 ενώ με επίθεση του Ραουβέρντικ διαμορφώθηκε το 20-17. Από πιαστό του Ουσίκοφ προέκυψε το 21-18, στη συνέχεια ο Αλεξίεφ «έγραψε» το 24-20 και με μπλοκ του Πετρέα στον Γκιόν ο Ολυμπιακός πήρε με 25-20 το 3ο σετ ανακτώντας το προβάδισμα.

Πήρε τη νίκη!

Στην έναρξη του 4ου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν και πάλι στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει για πρώτη φορά μπροστά στα τεχνικά τάιμ άουτ, (7-8, 15-16). Ακολούθησε ένα εντυπωσιακό 6-0 σερί των «ερυθρόλευκων» με τον Ανδρεάδη να δίνει το προβάδισμα με μπλοκ στο Γκιόν, μετά από ώρα για το 17-16, να πετυχαίνει στη συνέχεια το 19-16 και να το διευρύνει σημειώνοντας το 21-16 (είχε προηγηθεί άσσος του Ζουπάνη, 20-16). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-18 αλλά ο Ραουβέρντικ με επίθεση «έγραψε» το 22-18, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-18 μετά από λάθος του Κουμεντάκη και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 σε 1.41, 25-13 (21’), 24-26 (29’), 25-20 (27’), 25-18 (24’),