ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΧΑΝΤΜΠΟΛ

Τρίτωσαν οι νίκες!

Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα της Handball Premier πανηγύρισε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. – «Ομίλου Ξυνή» που επικράτησε με 29-24 του Αερωπού Έδεσσας εκτός έδρας. Οι πρωταθλητές λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό με την Κόμλο, που θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή (14/10, 17:00) στο Ρέντη, συνέχισαν τη νικηφόρα πορεία τους και έφυγαν με το θετικό αποτέλεσμα μέσα από μια δύσκολη έδρα στην αναμέτρηση για την 3ηαγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα πραγματοποίησε καλή εμφάνιση σε γενικές γραμμές, έλεγχε το ματς και είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του, ενώ ο τεχνικό τους Θρύλου είχε την ευκαιρία να προχωρήσει και σε ορισμένες δοκιμές ενόψει του σπουδαίου ευρωπαϊκού αγώνα που ακολουθεί.

Προβάδισμα από την αρχή!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες με ένα 6-0 σερί μετέτρεψαν το 5-4 σε 5-10, μέχρι το 17’ με σκόρερ τον Μπούμπαλο και στη συνέχεια δεν κοίταξαν πίσω. Ο Σανίκης στο 22’ έγραψε το 6-13 για το +7 που μαρτυρούσε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά για το 12-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Απόλυτος έλεγχος στο β’ ημίχρονο!

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και στην επανάληψη απαντώντας σε κάθε προσπάθεια του Αερωπού να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς. Ο Τσίλης στο 48’ «έγραψε» το 17-23 και από τέρμα του Λέμος προήλθε το 21-27 5 περίπου λεπτά πριν τη λήξη. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Ασβεστά να διαμορφώνει το τελικό 29-24 με το οποίο ο Θρύλος έφυγε νικητής από την Έδεσσα!

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 5-8, 6-12, 8-14, 12-15 (ημχ), 14-18, 16-20, 17-22, 17-23, 21-26, 24-29

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης 3, Τζουβάρας 1, Κράλλης, Θεοδωρόπουλος 10, Δημάκης 3, Μαυρόπουλος, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης, Κεσίδης 2, Κυριακού 5, Αρβανιτίδης, Λιόφης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 2, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 1, Ρέινα 6, Ασβεστάς 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 4, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 3, Λιάπης 4, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Δεληχρήστος, Τσίλης 2.