ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τις βούλιαξαν!

Εμφάνιση και εικόνα πρωταθλητή από την ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού, που συνέτριψε την Βουλιαγμένη με 16-6 στο «Παπαστράτειο».

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε εύκολα με 16-6  της Βουλιαγμένης στο Παπαστράτειο και προκρίθηκε με πλεονέκτημα στη Γ’ Φάση του πρωταθλήματος στην οποία θα ξεκινήσει με 6 βαθμού έναντι 3 του Ν.Ο.Β. Ο Θρύλος αντέδρασε ως πρωταθλητής και πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση έκαμψε με χαρακτηριστική άνεση την αντίσταση της Βουλιαγμένης.

Μπροστά στο σκορ στο 1ο οκτάλεπτο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Έμολο να ανοίγει στο σκορ, στην παίκτρια παραπάνω και την Ξενάκη να ισοφαρίζει στην επόμενη φάση. Ο Αλεξάνδρα Ασημάκη με φοβερή εκτέλεση από το φουνταριστό, μετά από ωραία συνεργασία με την Έμολο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με τη συμπλήρωση των τριών πρώτων λεπτών του αγώνα. Η Βουλιαγμένη ισοφάρισε με πέναλτι της Κούλχαας αλλά η Χριστίνα Τσουκαλά σκόραρε από την περιφέρεια (1:39) για να βάλει ξανά τον Θρύλο σε ρόλο οδηγού, διαμορφώντας το 3-2 με το οποίο ολοκληρώθηκε  η 1η περίοδος.

Αύξησε το προβάδισμα!

Με την έναρξη του 2ου οκταλέπτου, η Αλεξάνδρα Ασημάκη πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της τέρμα και διεύρυνε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο +2 (4-2). Ακολούθησε το γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου για το 5-2 αλλά στο 3-0 σερί του Ολυμπιακού, απάντησε η Βουλιαγμένη που μείωσε σε 5-4 με τις Χυδηριώτη και Ξενάκη. Στη συνέχεια η Άλκηστη Αβραμίδου με πολύ ωραία προσπάθεια από την περιφέρεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-4 και η Τζούλια Έμολο επανέφερε το προβάδισμα των τριών τερμάτων (7-4) με πέναλτι, 3 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η αρχηγός του Θρύλου, Φιλιώ Μανωλιουδάκη με δυο διαδοχικά τέρματα αύξησε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +4 (8-4) αρχικά και στο +5 στη συνέχεια για το 9-4 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το φινάλε!

Στην 3η περίοδο οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο και το υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας στο 10-4 με την Ασημάκη, στο 11-5 με την Μ. Πλευρίτου  και στο 12-6 με την Β. Πλευρίτου, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το οκτάλεπτο. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί απόλυτα, αποδίδοντας πολύ ωραίο πολό και να φτάνει με άνεση στο τελικό 16-6.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 6-2, 3-2, 4-0

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Έμολο (π/π., 6:24), 1-1 Ξενάκη (περιφέρεια, 6:52), 2-1 Ασημάκη (φουντ., 5:05), 2-2  Κούλχαας (πέναλτι, 3:07), 3-2 Τσουκαλά (περιφέρεια, 1:39)

2ο οκτάλεπτο: 4-2 Ασημάκη (π/π., 6:59), 5-2 Ε. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:07), 5-3 Χυδηριώτη (π/π., 5:32), 5-4 Ξενάκη (φουνταριστό, 4:50), 6-4 Αβραμίδου (περιφέρεια, 4:40), 7-4 Έμολο (πέναλτι, 3:04), 8-4 Μανωλιουδάκη (π/π., 2:13), 9-4 Μανωλιουδάκη (περιφέρεια, 0:23)

3ο οκτάλεπτο: 10-4 Ασημάκη (π/π., 6:03), 10-5 Πάτρα (κόντρα, 5:14), 11-5 Μ. Πλευρίτου, (π/π., 4:38) 11-6 Ξενάκη (π/π, 2:34), 12-6 Β. Πλευρίτου (π/π., 2:05)

4ο οκτάλεπτο: 13-6 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:10), 14-6 Ελευθεριάδου (κόντρα, 3:49), 15-6 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 2:18), 16-6 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:51)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Φουντωτού, Ελευθεριάδου 2, Μανωλιουδάκη 2, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 3, Μ. Πλευρίτου 2, Έμολο 2, Β. Πλευρίτου 2, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Χυδηριώτη 1, Τζελέπη, Πρωτοπαπά, Ξενάκη 3, Μαυρωτά, Πάτρα 1, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου, Καϊαφα, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη,  Π. Νίνου, Ε. Νίνου