ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Στο τέλος κερδίζει πάντα ο Ολυμπιακός!

Με γκολάρα του Φώτη Μισαηλίδη 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Θρύλος υπέταξε τον ΠΑΟΚ με 22-21 και προκρίθηκε πανάξια στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ανήμερα των 93ων γενεθλίων από την ίδρυση του κορυφαίου συλλόγου της χώρας, ο Ολυμπιακός είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να χάσει!

Αυτό το γνωρίζουν χρόνια τώρα όλοι οι αντίπαλοί του σ’ όλα τα ομαδικά αθλήματα!
Εξαίρεση δεν θα μπορούσε να αποτελέσει ούτε το νεοσύστατο τμήμα χάντμπολ, το οποίο το απόγευμα του Σαββάτου (10/3) πανηγύρισε μία μεγαλειώδη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο Final-4 της Γλυφάδας επικρατώντας 22-21 του ΠΑΟΚ, έπετι ααπό έναν συγκλονισιτκό ημιτελικό, που κρίθηκε στο τέλος

Ο Φώτης Μισαηλίδης ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, ο παίκτης, που με δικό του γκολ στα 7 τελευταία δευτερόλεπτα χάρισε το πολυπόθητο εισιτήριο της πρόκρισης «τελειώνοντας» μια και καλή τον «Δικέφαλο» του Βορρά κι έδωσε το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς

Οι Πειραιώτες που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-13 στο πρώτο ημίχρονο, ανέτρεψαν την κατάσταση στην επανάληψη τρέχοντας ένα σερί 6-0 σε 7 λεπτά χάρη στο οποίο μετέτρεψαν το 14-17 σε 19-17. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον τελευταίο λόγο και πήρε μια σπουδαία πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (19:30, ΕΡΤ 3) όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαρίου Δούκας-Αερωπός Έδεσσας. Εκεί οι Πειραιώτες θα διεκδικήσουν τον πρώτο τίτλο της ιστορίας τους στο Χάντμπολ Ανδρών.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην αναμέτρηση με γκολ του Κανδύλα (0:34′) και ο ίδιος παίκτης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Πειραιώτες (4:20) πετυχαίνοντας το 2-1 ενώ ενδυάμεσα είχε ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ με τον Κοκώνη. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα σερί τριών τερμάτων και έμειναν πίσω στο σκορ με

2-5 (7:05). Χάρη στα τέρματα των Σανίκη (8:15) και Τζηρά ο Ολυμπιακός μείωσε σε 4-5 για να διαμορφωθεί το 4-6 από τον Παλάσκα. Η αντίδραση των Πειραιώτων έφερε την ισοφάριση (6-6) στο 12ο λεπτό μετά από δυο διαδοχικά γκολ του Σανίκη ενώ ο Τζηράς ισοφάρισε και πάλι σε 7-7. Από το 8-9 λίγο πριν συμπληρωθεί το 20λέπτο, ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 9-13 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Το γύρισε με 6-0 σε 7 λεπτά, το πήρε στην εκπνοή!

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Παντελής Κωστακίδης μείωσε σε 10-13 και στη συνέχεια ο Σανίκης πέτυχε το 11-14 (34′). Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο 11-15 με τον Μαστρογιάννη για να μειώσει και πάλι ο Κωστακίδης σε 12-15. Το -3 (13-16) παρέμεινε μέχρι το 42′ όταν ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο πέναλτι στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ να μετράει 4 μέχρι το σημείο αυτό. Ο Δημήτρης Τζηράς δεν εκμεταλεύτηκε την ευκαιρία να μειώσει στα δυο γκολ τη διαφορά και στην επόμενη επίθεση διαμορφώθηκε το 13-17 από τον Τσίλη. Ο Παντελής Κωστακίδης «απάντησε» σημειώνοντας το 14-17 στο 43′ ενώ ο Πέτρος Κανδύλας κατέβασε τη διαφορά στο -2, πετυχαίνοντας το 15-17 στο 44′.

Στο 44: 35′ ο Παπαδιονυσίου κέρδισε το δεύτερο πέναλτι για τον Ολυμπιακό, αλλά ούτε αυτή τη φορά η εκτέλεση ήταν εύστοχη, αφού ο Αλέξανδρος Αλβανός δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να μειώσει στο ελάχιστο τη διαφορά. Παρ’ όλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την επόμενη άμυνα και στην επίθεση που ακολούθησε ο Τζηράς πέτυχε το 16-17 στο 46′ για τον Ολυμπιακό που έδειχνε σημάδια ανάκαμψης. Με σκόρερ τον Παντελή Κωστακίδη ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» από την άστοχη εκτέλεση πέναλτι που προηγήθηκε ο Θρύλος ισοφάρισε σε 17-17 στο 48:19. Στο 49:42 οι Πειραιώτες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά μετά από πολύ ώρα εκμεταλλευόμενοι το 5-0 σερί που έτρεξαν σε διάστημα 7 λεπτών από το 13-17 το οποίο μετέτρεψαν σε 18-17. Με άψογη «ερυθρόλευκη» επίθεση και τέρμα του Σανίκη ο Θρύλος διεύρυνε για το προβάδισμά του για πρώτη φορά στο +2, φτάνοντας στο 19-17 στο 52:13.

Το «ερυθρόλευκο» 6-0 σερί, σταμάτησε μετά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παλάσκα στο 53:06, ο οποίος είχε μείνει 8 λεπτά χωρίς γκολ και μείωσε σε 19-18 για τον ΠΑΟΚ που είχε 5/5 εύστοχες εκτελέσεις. Το ντέρμπι συνεχίστηκε για τα καλά με τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν με τον Βεσελίνοβιτς σε 19-19 στο 54:25 και να προηγούνται με το νέο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παλάσκα, με 19-20 στο 56:43. Ο Νίκολα Σκρόμπτις σταμάτησε το 3-0 σερί του ΠΑΟΚ ισοφαρίζοντας σε 20-20 (58:15) και ο Δημήτρης Τζηράς στον αιφνιδιασμό έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Θρύλο γράφοντας το 21-20 στο 58:21! Ακολούθησε το 21-21 από τον Παλάσκα στην επόμενη επίθεση (59:30). Όμως ο Θρύλος είπε την τελευταία…λέξη και με το σπουδαίο γκολ του Φώτη Μισαηλίδη 7′ δευτερόλεπτα (59:53) πριν το τέλος, έφτασε στο 22-21 και πανηγύρισε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπις, Στούμπης, Κανδύλας, Σανίκης, Αλβανός, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Χάλαρης