ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Στους τελικούς ο Θρύλος με επίδειξη δύναμης

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Υδραϊκό με 14-3  στο κολυμβητήριο του Αλίμου και τσέκαρε το εισιτήριο για τους τελικούς.

Το εισιτήριο της πρόκρισης για τους τελικούς της Α1 Πόλο [τσέκαρε» πανεύκολα ο Ολυμπιακός, ο οποίος συνέτριψε τον Υδραϊκό στο κολυμβητήριο του Αλίμου μρε το εμφατικό 3-14 και διεύρυνε το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα. Στον δρόμο προς ένα ακόμη νταμπλ!
Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Γιάννης Φουντούλης και Αλέξανδρος Γούνας, οι οποίοι πέτυχαν από πέντε γκολ, δείχνοντας ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, ενόψει των επερχόμενων τελικών, αλλά και του Final-8 της Γένοβα

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν νωρίς – νωρίς με 0-2 χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Αλέξανδρου Γούνα
Το πρώτο οκτάλεπτο βρήκε τον Υδραϊκό να μειώνει σε 1-2 με τον Χατζηκυριακάκη
Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός πίεσε ακόμη περισσότερο στην άμυνα και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελπίζουν .

Με τους Αλέξανδρο Γούνα και Γιάννη Φουντούλη να βρίσκουν στόχο, ο Θρύλος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 1-5 πραγματοποιώντας επίδειξη δύναμης
Ακόμη πιο προσηλωμένα μπήκε ο Θρύλος στην Τρίτη περίοδο, Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου με όπλο την εξαιρετική αμυντική τους λειτουργία, αλλά και τις ενδεδειγμένες επιλογές τους στην επίθεση συνέχισαν να … πυροβολούν την εστία του Υδραϊκού έχοντας πρώτα … βιολιά τους Φουντούλη και Γούνα.

Η λήξη ου τρίτου οκταλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με το εμφατικό 1-9 κι έτσι η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και βρήκε τον Θρύλο να επικρατεί με 14-3

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 0-3, 0-4, 2-5
ΥΔΡΑΪΚΟΣ: Χτζηκυριακάκης, 1, Στελλάτος 1, Μπλάνης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούληε 5. Γούνας 5, Νικολαϊδης 1, Πρέκας 1, Δελακάς 1, Αργυρόπουλος 1.