Καλώς ήρθατε στο site μας

Με το δεξί ο Θρύλος

Με τον καλύτερο τρόπο  ξεκίνησε το 2016 για τον Ολυμπιακό που επικράτησε με 83-62 του Απόλλωνα Πατρών.

Ο Ολυμπιακός με τον Μιλουτίνοφ  σε τρομερή κατάσταση, προηγήθηκε με 9-2 ,αλλά οι Πατρινοί επέστρεψαν και προηγήθηκαν με 11-12. Οι «ερυθρόλευκοι» κύπνησαν ό,ως και  έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 20-15.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με οτν Ολυμπιακό να έχει ισχνό προβάδισμα, ενώ στα μέσα της περιόδου το σκορ ήταν 28-28. Με τον Σπανούλη, Οντομ και Αγραβάνη όμως,  οι  Πειραιώτες κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο  στο 38-31.

Στη επανάληψη, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του βρήκε λύσεις στην επίθεση, πέρασε με 43-31 και με τον Μιλουτίνοφ να κάνει πάρτι στην επίθεση και την ρακέτα έφτασε  τη διαφορά στο +17(59-42).

Το νερό μπήκε στο αυλάκι στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός με Μάντζαρη και Οντομ να βρίσκουν τρόπους να σκοράρουν  έφτασε τη διαφορά στο τελικό  +21.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-31, 59-42, 83-62

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 12, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 5 (1), Τζόνσον-Όντομ 9 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Χάκετ 3, Αθηναίου 10.

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Πάλμπλαντ 11 (3), Τζαουάρα 3, Ντίλαρντ 12, Μέιερ 18 (2), Σάντλερ 8, Αργυρόπουλος 1, Βεργίνης 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου, Γουντς.