Καλώς ήρθατε στο site μας

Με την πλάτη στον τοίχο

12970303_761512397317695_461610897_oΙδανικός αυτόχειρας αποδείχτηκε ο Ολυμπιακός που ενώ κέρδιζε με  2-0 σετ τον ΠΑΟΚ, και 14-12 στο τάι μπρέικ πραγματοποιώντας πολλά λάθη, έχασε με 2-3 σετ ύστερα απο ένα συγκλονιστικό αγώνα.

Πλέον, με αυτή τη νίκη, ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-2 και την ερχόμενη Δευτέρα στην Πυλαία ,αν κερδίσει  κάνει το 3-0 και περνάει αυτός στους τελικούς της Α1

Ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό 11-13 ανέλαβε πλήρως τα ηνία στο πρώτο σετ και με όπλο το επιθετικό του σερβίς, αλλά και την ποικιλία του στον τρόπο επιθέσεων έφτασε να προηγηθεί με 24-20. Κάποιες ολιγωρίες στην άμυνα έδωσαν στον ΠΑΟΚ το δικαίωμαν αν ισοφαρίσει 24-24 ακι 25-25, αλλά τελικά οι παίκτες του Ρομπέρτο Πιάτσα το καθάρισαν με 27-25

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα απλοποιήθηκαν περισσότερο για τον Ολυμπαικό. Το μπλοκ λειτουργούσε τέλεια για τους Κυπελλούχους Ελλάδας, ενώ και στην επίθεση τα πράγματα ήταν όλα βάσει συγκεκριμένου σχεδίου. Με τους; Όγκουρτσακ, Τσουκ και Έκλεσκαλνς να παίρνουν σημαντικούς πόντους στην επίθεση, ο Θρύλος προηγήθηκε 20-16, για να φτάσει χωρίς προβλήματα στην κατάκτηης του σετ με 25-21, δείχνοντας πλέον πανέτοιμος για μία εμφαιτκή νίκη με 3-0 σετ.

Στη συνέχεια όμως τα πράγματα άλλαξαν άρδην.. Ταδυνατά σερβίς των Χιμένεθ (κατά κύριο λόγο) και Σεπέδα δευτερευόντως έδωσαν τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να ναθαρρήσει. Κάπως έτσι, οι φιλοξενοιύμενοι προηγήθηκαν 4-19 και 10-14 δείχνοντας να έχουν βρει τον ρυθμό τους. Το σετ έςκλεισε με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά με 20-25

Ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο σετ. Με τους Σμαραγδή, Γιάμπλονετς να έχουν βρει ρυθυμό και τους Χιμένεθ και Σεπέδα να βάζουν δύσκολα στην «ερυθρόλευκη» υποδοχή, ο ΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση επίσης με 20-25 που προήλθε από άσο του Χιμένεθ ακι το ματςξεκλινησε πάλι από την αρχή…

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατάακαι με καλύτερη ψυχολογία, αφού προηγήθηκε αρχικά 1-3.
Οι παίκτες του Ρομπέρτο Πιάτσα, όμως βελτίωσαν αισθητά την υποδοχή τους και τους Σπίνου, Τσουκ να παίρνουν σημαντικούς πόντους προηγήθηκαν 12-8 κι όλα έδειχναν ότι θα έφταναν στην νίκη. Όμως , κάποιες επιλοπλαιότητεςσε συνδυασμό με κάποια διαιτητικά λάθη λειτουργησχαν, ώστε ο ΠΑΟΚ να αντιδράσει και να φτάσει στην νίκη με 14-16…