Καλώς ήρθατε στο site μας

Λάθη και διαιτησία έφεραν την ήττα

Αήττητο τέλος για την ομάδα μπάσκετ των γυναικών του Ολυμπιακού, που γνώρισε την ήττα από την ΤΤΤ Ριγα με 72-78  στο Κλειστό της Γλυφάδας. Αρκετά τα αμυντικά κενά από την περιφέρεια, αλλά και σφαγιαστική διαιτησία σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο μ ε εναλλαγές στο σκορ, αλλά τις Λετονές να είναι φοβερά εύστοχες από τη γραμμή του τριπόντου, έχοντας 7.  Οι Πρωταθλήτριες, ξέφυγαν με 39-34 ,56» πριν το τέλος ,αλλά και πάλι η Ρίγα μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση  μειώνοντας σε 39-38 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην έναρξη του 3ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενες βρήκαν λύσεις από μακρινή απόσταση αρχικά και προηγήθηκαν με 47-56  και 52-59,με τις Λετονές να έχουν και την αβάντα της διαιτησίας που άφηνε ατιμώρητο το σκληρό παιχνίδι στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αντεπίθεση του μειώνοντας στο 5ο λεπτο της τέταρτης περιόδου σε 63-66. Η άμυνα βγήκε στην επόμενη φάση και η Μάζιτς στη συνέχεια με το επιθετικό ριμπάουντ ανανέωσε την κατοχή για τον Ολυμπιακό. Η ίδια παίκτρια κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ στην εκπνοή της επίθεσης αλλά αστόχησε στις δυο ελεύθερες βολές. Ακολούθησε μια εύστοχη βολή της Καλτσίδου η οποία μείωσε σε 64-66, 3 περίπου λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια η Ρίγα με ένα σερί 4-0 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έφτασε στο 64-70, (2:30).

Η Ιβόν Άντερσον με τρίποντο μείωσε εκ νέου σε 67-70 (2:00) αλλά η Ρίγα «χτύπησε» μέσα από τη ρακέτα για το 67-72.  Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 67-72 αλλά με τρίποντο της Σωτηρίου (70-74) και καλάθι της Μακόλι, 24» πριν το τέλος ο Θρύλος μείωσε σε 72-74. Με δυο εύστοχες βολές της Στιούαρτ διαμορφώθηκε το 72-76 (23:4») και στην επόμενη επίθεση το τρίποντο της Άντερσον δεν είχε ευτυχή κατάληξη (9:4) για να λήξη η αναμέτρηση με 72-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-38, 57-61, 72-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Μάζιτς 3, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 9 (5 ασσίστ), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 12 (1 τριπ.), Άντερσον 21 (2 τριπ.), Μακόλι 15, Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 12

Ρίγα (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πίντι 9 (1 τριπ.), Ελμπέλε 5 (1 τριπ.), Μπάσκο-Μελμπάρντε 18 (1 τριπ.), Βεϊντέρε 2 , Στιούαρτ 10, Κρεστίνα 22 (6/9 τριπ.), Μαλότ 8, Κρεσλίνα , Εγκλίτε 4.