ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟ

Επικίνδυνα… θρυλικά φαινόμενα!

Με το δεξί μπήκε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του 2018 η ομάδα πόλο των Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε άνετα με 23-7 του Απόλλωνα Σμύρνης, σε ένα δυνατό παιχνίδι, στο Παπαστράτειο, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το «10Χ10»  (εκκρεμεί η εξ’ αναβολής αναμέτρηση με τον ΟΦΗ) και την Τετάρτη (10/1 20:30) αντιμετωπίζουν εντός έδρας τη Γλυφάδα πριν την αναμέτρηση με το Αννόβερο, το Σάββατο 13 Ιανουαρίου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Champions League.

Δυνατά από την αρχή

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και έκαμψαν με χαρακτηριστική ευκολία την αντίσταση της ομάδας του Απόλλωνα. Ο Αλέξανδρος Γούνας, με δυνατό σουτ από την περιφέρεια, άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό με τον Νικολαϊδη να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων εκμεταλλευόμενος τον παίκτη παραπάνω.  Με δυο προσωπικά γκολ του Αργυρόπουλου η διαφορά ανέβηκε στα τέσσερα τέρματα δυόμισι λεπτά από την λήξη του πρώτου οκταλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 6-1. Στην έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου ο Πάβιτς σταμάταγε, κάτω από τα δοκάρια, τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων και οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμα με χαρακτηριστική άνεση για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 10-5.

Πάτησε το γκάζι

Φουντούλης και Γούνας πέτυχαν από δυο γκολ στα τρία πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και η διαφορά ανέβηκε στα εννιά τέρματα για το 14-5. Στο 3:33 ο Πρέκας σε μια ακόμα κόντρα του Ολυμπιακού διαμόρφωσε διψήφια διαφορά (15-5). Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν επιθετικός μονόλογος των πρωταθλητών Ελλάδας που έφτασαν το δείκτη του σκορ στο 17-5 με δυο γκολ του Αργυρόπουλου, έχοντας ένα επιμέρους 7-0 σε αυτή την περίοδο. Το τελικό 23-7 έδωσε την 10η νίκη στον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα που συνεχίζει αήττητος την πορεία του. Πρώτος σκόρερ του Θρύλου αναδείχθηκε ο Αργυρόπουλος με πέντε τέρματα και ακολούθησαν οι Γενηδουνιάς, Δερβίσης και Γούνας που πέτυχαν από τέσσερα γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 4-4, 7-0, 6-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γούνας (περιφέρεια 5:45), 2-0 Νικολαϊδης (π/π 3:36), 3-0 Αργυρόπουλος (π/π 2:58), 4-0 Αργυρόπουλος (κόντρα 2:36), 4-1 Φωκάς (περιφέρεια 2:08), 5-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια 00:55), 6-1 Αργυρόπουλος (π/π 00:14).

2ο οκτάλεπτο: 7-1 Γενηδουνιάς (π/π 7:14), 7-2 Μόσκοφ (π/π 5:10), 8-2 Φουντούλης (περιφέρεια 4:01), 9-2 Δερβίσης (κόντρα 2:54), 9-3 Μαυρωτάς (κόντρα 2:31), 9-4 Μόσκοφ (περιφέρεια 1:36), 10-4 Γούνας (π/π 00:58), 10-5 Παπαδόπουλος (π/π 00:20),

3ο οκτάλεπτο: 11-5 Γούνας (π/π 06:45), 12-5 Φουντούλης (φουνταριστός 5:49), 13-5 Γούνας (κόντρα 5:32), 14-5 Φουντούλης (κόντρα 5:01), 15-5 Πρέκας (κόντρα 3:33), 16-5 Αργυρόπουλος (φουνταριστός 1:14).

4ο οκτάλεπτο: 18-5 Πρέκας (περιφέρεια 7:32), 19-5 Γενηδουνιάς (πέναλτι 6:34), 20-5 Γενηδουνιάς (κόντρα 4:25), 21-5 Δερβίσης (περιφέρεια 3:37), 21-6 Παπάκος (φουνταριστός 3:10), 21-7 Καλιοράκης (π/π 2:04), 22-7 Δερβίσης (περιφέρεια 00:54), 23-7 Δερβίσης (περιφέρεια 00:14).

Ολυμπιακός (Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 3, Νικολαϊδης 1, Δερβίσης 4, Μπούσλιε, Χαλυβόπουλος, Γούνας 4, Αργυρόπουλος 5, Γαλανόπουλος, Πρέκας 2.

Απόλλων Σμύρνης (Κατρουτζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς 1, Τρόβας, Φωκάς 1, Μόσκοφ 2, Καλιοράκης 1, Παπαδόπουλος 1, Λέκιτς, Παπάκος, Δερμιτζάκης Δ., Δερμιτζάκης Χρ., Καστανάκης, Μιχαλόπουλος, Γιαννουρής

Πηγή: osfp.gr