ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Επίδειξη δύναμης ο Θρύλος!

Με το εντυπωσιακό 16-7 ο Ολυμπιακός συνέτριψε την Βουλιαγμένη στο κατ’ εφημισμόν ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής της Α1, πετυχαίνοντας το «4Χ4».

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την αναμέτρησή του μςε την Βουλιαγμένη!

Στο παιχνίδι, που άνοιξε την αυλαία της τέταρτης αγωνιστικής της Α1., οι πρωταθλητές Ελλάδας απέδειξαν ότι η διαφορά που τους χωρίζει απ’ όλους τους αντιπάλους του είναι χαώδης και αυτό αποτυπώνεται με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο από την ευρεία του νίκη με 16-7 στο «Π. Καπαγέροφ»!

Οι Πειραιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τους Γιόζιπ Πάβτις και Κωνσταντίνο Γεννηδουνιά, «ζεστάθηκαν» ενόψει της αναμέτρησης που ακολουθεί την ερχόμενη εβδομάδα με την Ντιναμό Μόσχας στο Παπαστράτειο, για τη 2η αγωνιστική του Champions League. H ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα όπου βρήκε λύσεις με όλους τους τρόπους. Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό αναδείχθηκαν οι Γιάννης Φουντούλης, Μανώλης Μυλωνάκης και Αλέξανδρος Γούνας που σημείωσαν από 3 τέρματα ο καθένας, δυο φορές σκόραρε ο Ομπράντοβιτς και από μια οι Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Αργυρόπουλος, Πρέκας.

Χτύπησε από την περιφέρεια στο πρώτο οκτάλεπτο!

Από κει και πέρα ο Θρύλος «χτύπησε» από την περιφέρεια στο 1ο οκτάλεπτο στο διάστημα του οποίου προηγήθηκε με 3-1, με τα 3 γκολ να προέρχονται από μακρινή απόσταση. Τα δυο γκολ του Μυλωνάκη και του Μπούσλιε διαμόρφωσαν το σκορ αυτό ενώ ενδιάμεσα είχε μείωσε η Βουλιαγμένη με τον Βάσιτς. Στη δεύτερη περίοδο αφού μείωσαν οι φιλοξενούμενοι με το πέναλτι του Βάσιτς (3-2), οι Πειραιώτες με ένα σερί 4-0 έφτασαν στο 7-2 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Απόλυτος κυρίαρχος!

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα το οποίο αύξησαν μέχρι το φινάλε. Με το επιμέρους 4-2 ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος χάρη στο οποίο το σκορ διαμορφώθηκε στο 11-4 ενώ στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Θρύλος έφτασε με άνεση στο τελικό 16-7.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-1, 4-2, 5-3

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Mυλωνάκης (περιφέρεια, 5:29), 2-0 Μπούσλιε (περιφέρεια, 4:42), 2-1 Βάσιτς (π/π., 4:07), 3-1 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 3:42)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Βάσιτς (πέναλτι, 7:13), 4-2 Φουντούλης (π/π., 6:09), 5-2 Γούνας (πέναλτι, 5:32), 6-2 Ομπράντοβιτς (περιφέρεια, 4:58), 7-2 Γούνας (π/π., 2:57)

3ο οκτάλεπτο: 7-3 Βάσιτς (περιφέρεια, 7:13), 8-3 Πρέκας (περιφέρεια, 6:49), 9-3 Φουντούλης (κόντρα, 6:19), 9-4 Ποντικέας (π/π., 5:36), 10-4 Μουρίκης (φουνταριστό, 3:31), 11-4 (π/π., 1:37)

4ο οκτάλεπτο: 12-4 Φουντούλης (π/π., 6:15), 12-5 Χρυσοσπάθης (π/π., 3:35), 13-5 Μυλωνάκης (π/π., 2:04), 13-6 Καπότσης (περιφέρεια, 1:48), 14-6 Γούνας (περιφέρεια, 1:32), 15-6 Δερβίσης (πέναλτι, 0:49), 15-7 Γκιουβέτσης (περιφέρεια, 0:23), 16-7 Ομπράντοβιτς (π/π., 0:03)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Μυλωνάκης 3, Δελακάς, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Γούνας 3, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 2, Δαλμάρας, Πρέκας 1, Γαβαλάς

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κώστας Λούδης): Κουρούβανης, Κοπελιάδης, Σαρτζετάκης,Βάσιτς 3, Χρυσοσπάθης 1, Γούβης, Αφρουδάκης, Καπετανάκης, Ποντικέας 1, Καπότσης 1, Γκιουβέτσης 1, Σολανάκης, Πιόβαν, Δήμου, Ξανθόπουλος