Για πλάκα τον Πανναξιακό!

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικρατώντας εύκολα με 3-0 σετ  (25-21, 25-21, 25-17)του συγκροτήματος των Κυκλάδων.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την επική πρόκριση σε βάρος της Τσανάκαλε, η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού μετέτρεψε σε … υγιεινό περίπατο το υποτιθέμενο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής με τον Πανναξιακό, επικρατώντας πανεύκολα στο κλειστό του Ρέντη με 3-0 σετ (25-21, 25-21, 25-17).

Ένα «τρίποντο» το οποίο επέτρεψε στην ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να πανηγυρίσει την 16η συνεχόμενη νίκη της στην φετινή Α1

Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη οι «ερυθρόλευκες» πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα ι έχοντας σε  καλή βραδιά τις Χίππε, Μαλασάι, Λαζάρεβιτς δεν συνάντης ειδιαίτερα εμπόδια , ώστε να φτάοσυν στην, η οποία τις διατήρησε ακλόνητες στην κορυφή της Α1.

Κυρίαρχος από την αρχή ως το τέλος!

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρώτο προβάδισμα στο 14-13 με καρφί της Χίπε. Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο, έφτασαν στο 22-19 με την Εμμανουηλίδου και πήραν το πρώτο σετ με 25-21, μετά από 27’ αγωνιστικά λεπτά. Πρώτη σκόρερ στο σημείο αυτό ήταν η Χίπε με 6 πόντους (6/15 επ.,), ακολουθούσε με 5 η Ναντζέγια Μαλασάι (5/11 επ.) ενώ από 3 πέτυχαν οι Λαμπρούση (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) και η Εμμανουηλίδου (2/5 επ., 1 μπλοκ).

Στο δεύτερο σετ ο Θρύλος ξεκίνησε με την ίδια σοβαρότητα και απέκτησε γρήγορα το προβάδισμα, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο στροφές για να φτάσει στο 25-21 και να προηγηθεί με 2-0.  Παρά την δεδομένη κούραση από τα συνεχή παιχνίδια, ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε στροφές ούτε στο 3ο σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-17!

Τα σετ: 25-21 (27’), 25-21( 28’), 25-17 (24’)

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-19, 25-21

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-14, 25-21

3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβτις): Λαζάρεβιτς, Μαλασάϊ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίππε, Εμμανουηλίδου, Κονόμη –λ /

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου –λ/