Για … πλάκα στο Final-4!

Πανεύκολα ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 του Ηρακλή Χαλκίδας στο κλειστό του Ρέντη και «τσέκαρε» το εισιτήριογια το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με χαρακτηριστική ευκολία, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, έκαμψε την αντίσταση του Ηρακλή Χαλκίδας σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ (25-21, 25-13, 25-16) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και πανηγύρισε την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας. Οι Πειραιώτες παρά την δεδομένη κούραση από το βαρύ πρόγραμμα και τα συνεχή παιχνίδια, παρουσιάστηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και έκλεισαν θέση στην τελική φάση της διοργάνωσης, όπου θα διεκδικήσουν το 18ο Κύπελλο της ιστορίας τους.

Προηγήθηκε με 1-0 ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6, ύστερα από επίθεση του Μίκο Οϊβάνεν. Στη συνέχεια ο Ηρακλής Χαλκίδας ισοφάρισε δυο φορές (8-8, 11-11) και προηγήθηκε με 11-12, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν και πάλι τα ηνία στο προβάδισμα με πόντο του Μπέμε πάνω στο φιλέ (13-12) και έφτασαν στο +2 με άσσο του Οϊβάνεν (14-12). Με πόντο του Αλεξίεφ και άσσο του Μπέμε οι Πειραιώτες αύξησαν τη διαφορά στους τρεις πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) και ο Οϊβάνεν τη διατήρησε σημειώνοντας το 18-15. Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμά τους για πρώτη φορά στο +4 μετά από επίθεση του Γερούν Ραουβέρντινκ (20-16). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 22-20, αλλά ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 25-21 με μπλοκ του Αλεξίεφ και να προηγηθεί με 1-0 στα σετ.

Άνετα στο 2-0!

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στο 2ο σετ, προηγήθηκε γρήγορα με 4-0 και διατήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-4), αυξάνοντάς την στο +7 στο δεύτερο (16-9). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κυριαρχήσει απόλυτα στο τάραφλεξ εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (19-9) με επίθεση του Τόντορ Αλεξίεφ. Σε αυτά τα επίπεδα την διατήρησε ο Μίκο Οϊβάνεν σημειώνοντας το 20-10 με την εξέλιξη του σετ, να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Αλεξίεφ με άσσο πέτυχε το 21-10 για να καταλήξει και το δεύτερο σετ στον Θρύλο με 25-13.

Σφράγισε το εισιτήριο!

Αποφασισμένος να τελειώσει νωρίς την…προημιτελική διαδικασία μπήκε ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να προηγηθεί γρήγορα με 6-1 και να πάει μπροστά με +6 (8-2) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση του Οϊβάνεν. Οι φιλοξενούμενοι ψαλίδησαν τη διαφορά πλησιάζοντας στους 2 πόντους (10-8) για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με ένα 4-0 σερί φτάνοντας στο 14-8 και πήγε ξανά με +6 στο δεύτερο τεχνικό (16-10). Στην εξέλιξη του σετ, δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα με τον Θρύλο να φτάνει άνετα στο 25-16 και να σφραγίζει την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου.

Τα σετ: 3-0 σε 1.09, 25-21 (25′), 25-13 (22′), 25-16 (22′)

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-13

3ο σετ: 8-2, 16-10, 21-14, 25-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 12 (10/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Μπέμε 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα 1 (1 άσσος), Αλεξίεφ 14 (10/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 41%υπ.-41%αρ.), Ραουβέρντινκ 10 (8/12 επ., 2 άσσοι, 45%υπ.-36%αρ.), Στεφάνου -λ (56%υπ.-44%αρ.)/ Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης -λ

Ηρακλής Χαλκίδας (Σπύρος Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 3 (3/8 επ.,), Δεληπρίμης 1 (1/4 επ., 43%υπ.-29%αρ.), Τσολάκος 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ), Μότα 8 (6/10 επ., 2 άσσοι, 33%υπ.-28%αρ.), Πεντράο 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσαδήμας -λ (62%υπ.-38%αρ.), Μακρυγιάνης, Κολτσιάκης 3 (3/4 επ., 43%υπ.-29%αρ.), Άνταμ, Γκόμεζ 1 (1/2 επ.)