ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Απόλυτος κόντρα στον αιώνιο πελάτη!

Επιβλητικός ο Ολυμπιακός ταπείνωσε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στο κλειστό του Ρέντη, πέτυχε το «22Χ22» κι έφτασε το επιμέρους ρεκόρ στ εκπληκτικό 25-1 από τον Μάϊο του 2010 κι έπειτα.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η εκπληκτική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού την αναμέτρησή της κόντρα στον Παναθηναϊκό, τον οποίο υπέταξε πιο εύκολα απ’ ό,τι μαρτυράει το τελικό 3-1 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» (23-25, 25-17, 25-12, 25-21) και διεύρυνε το νικηφόρο της σερί στο φετινό πρωτάθλημα

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την επική τους πρόκριση σε βάρος της Σουργκούτ στον τελικό του Challenge Cup ολοκλήρωσαν με το απόλυτο νικών την κανονκή σεζόν πετυχαίνοντας το «22 στα 22» και χάρισαν μία ακόμη χαρά στους φίλους της ομάδας, που βρέθηκαν στο κλειστό του Ρέντη

Παράλληλα, έφτασαν το ρεκόρ στο εκπληκτικό 25-1 στις νίκες επί του αιώνιου πελάτη από το 2010 κι έπειτα!

Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με τον Παναθηναϊκό να το κατακτά στις λεπτομέρειες με 23-25, εκμεταλλευόμενος ορισμένες επιπολαιότητες και ολιγωρίες  των παικτών του Φερνάντο Μπενίτεθ

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε. Με «όπλο» το πολύ δυνατό του σερβίε και την βελτιωμένη του υποδοχή, ο Θρύλος άρχισε να βρίσκει τον ρυθμό που επεδίωκε και με τους Αλεξίεφ, Ράουβερντινκ και Οϊβάνεν να πετυχαίνουν μαζεμένους πόντους, πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκρο, για να κατακτήσει άνετα το δεύτερο σετ με 25-17 και να ισοφαρίσει σε 1-1

Στο τρίτο σετ, «μίλησε» η τεράστια διαφορά ποιότητα και λύσεων που χωρίζει τις δύο ομάδες.

Με το μπλοκ να είναι εξαιρετικό, τον Πετρέα να παίρνει ορισμένους σημαντικούς πόντους και με το σερβίς να είναι πολύ πιεσιτκό, οι παίκτες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν οι απόλυτα κυρίαρχοι στο τάραφλεξ.

Οι Ράουβερντινκ και Αλεξίεφ ήταν αδύνατο να ανακοπούν από τους «πράσινους» κι έτσι ο Ολυμπιακός το κατέκτησε πανύκολα, όπως μαρτυρά το 25-12

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο σετ.

Με τον Θρύλο να παίρνει λύσεις από όλους τους παίκτες του και να επιδεικνύει τρομερή συνέπεια και στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες ώστε να κάμψουν την αντίσταση του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ.

Με τους Ράουβερντινκ, Αλεξίεφ και Πετρά να οδηγούν στο σκοράρισμα, ο Ολυμπαικός προηγήθηκε με 24-19 για να κατακτήσει το σετ με 25-21 και μαζί το ματς με 3-1 σσετ.

Τα σετ: 23-25, 25-17, 25-12, 25-21